ustaw telefon w pionie,

by prawidłowo wyświetlić stronę

Przeczytaj również:

Poradnik - jak dbać o trawnik wiosną

03 kwietnia 2021

Choć tegoroczne Święta Wielkanocne najprawdopodobniej zapamiętamy jako zimne i deszczowe, to sezon wiosenny już za kilka dni powinien rozpocząć się na dobre.

 

Czy Twój trawnik jest na to gotowy?

 

Przedstawiamy kilka praktycznych porad, które wdrożone i stosowane sprawią, że nie tylko wiosną, ale przez cały sezon wegetacyjny trawnik zachowa doskonałą kondycję stanowiąc dumę i ozdobę Twojego ogrodu.

 

 

Porada nr1. Wałowanie trawnika.

 

Po zimie często zdarza się, że w niektórych miejscach ziemia jest „wybrzuszona”, co jest spowodowane zamarzaniem wody w glebie i jej wysadzaniem. Pojawiające się nierówności należy wyrównać lekkim (40-50kg) walcem –zabieg ten pozwoli na dociśnięcie darni do podłoża i jego stabilizację, ale uwaga – czynności tej nie należy przeprowadzać na mokrej ziemi bezpośrednio po opadach ponieważ można w ten sposób uszkodzić jej strukturę – dot. to zwłaszcza trawników założonych na glebach zwartych, ciężkich (gliniastych, ilastych itp..).

 

 

Porada nr2. Wyczesywanie trawnika.

 

 Jeśli na trawniku długo zalegał śnieg, murawa nie została przed zimą nisko skoszona (2-3 cm) w dodatku Twoje dziecko uwielbia zabawy na śniegu, może się zdarzyć, że gdy śnieg stopnieje Twoim oczom ukaże się widok jak z horroru – trawa jest ususzona, wypalona, a gdzieniegdzie pojawiają się białe „pajęczyny” na źdźbłach – to znak, że darń została porażona pleśnią śniegową.

 

 Skutecznym sposobem na pozbycie się tej dolegliwości, jest intensywne wyczesanie grabiami obumarłych fragmentów darni i ich utylizacja. Wyczesywanie jest wskazane po zimie nawet jeśli pleśni nie ma w trawniku – jest to zabieg, który pomoże usunąć resztki obumarłej materii organicznej spomiędzy źdźbeł, zapewni lepsze napowietrzenie gleby i dostęp do wody, przez co murawa rozwija się prawidłowo i zachowuje odpowiednią kondycję już od początku sezonu wegetacyjnego.

 

 

Porada nr3. Nawożenie trawnika

 

 Po zimie każdy trawnik należy zasilić solidną dawką składników odżywczych, których odpowiednia, zbilansowana zawartość w glebie przełoży się na efekt zielonego dywanu. Trawnik wiosną możemy zasilić poprzez stosowanie nawozów naturalnych jak np.

 

Wermikompost/biohumus (efekt pracy dżdżownic kalifornijskich) Polecamy stosowanie tego preparatu w postaci płynnej - 5l. opakowanie zastępuje 2,5 t klasycznego obornika, więc jest to bardzo efektywny sposób  zasilania naszego trawnika. Oprócz samych składników odżywczych dostarczamy do gleby całą masę mikroelementów wchodzących w skład pruchnicy (a więc materiału niezbędnego dla prawidłowego wzrostu trawnika).

 

Równie dobrym materiałem do stosowania wiosną jest mączka dolomitowa - to naturalnie występująca skała wulkaniczna, która dostarczona w postaci pyłu (zwykle frakcja 1-3 mm) stanowi rewelacyjny dodatek do gleby. Poza wysoką zawartością minerałów, mączka powoduje, że gleba lepiej magazynuje wodę, stąd jej mniejsze przesychanie w okresie letnich upałów. 

 

 Do wiosennego nawożenia zalecamy również używanie nawozów  syntetycznych jak np. Polifoska Start, lub Polimag 6 – są to nawozy z dużą dawką azotu (N)., mogą być one stosowane po raz drugi latem, nawet w Sierpniu. Tam gdzie gleby są bardziej podatne na wymywanie składników, a więc wszelkiego rodzaju podłoża lekkie, piaszczyste można stosować np. nawóz Polifoska Plus lub Polifoska 5 itp., czyli bogate w potas i magnez.

 

 Ze względu na niską zawartość azotu należy je jednak uzupełniać dodatkowo dosypując Mocznik (np. Pulrea), a więc nawozu o wysokim, 46% stężeniu azotu.

 

Dawki nawozu wiosennego polecamy stosować w Marcu/Kwietniu, w proporcjach:

 

Polifoska Start:  3-5kg nawozu /100m2 trawnika

Lub jeśli stosujemy na gleby lekkie np.

Polifoska 6: 3-5kg nawozu + Pulrea (Mocznik): 0,5 - 1kg nawozu/100m2 trawnika

 

Takie zastosowanie nawozu zapewni trawnikowi optymalne warunki rozwoju na kolejne 4-6 tygodni.

 

Uwaga: Należy pamiętać, że sypanie nawozu może odbywać się jedynie na suchą trawę, najlepiej 2-3 dni po koszeniu a po wysiewie nie można zapomnieć o podlaniu. Rozsypanie nawozu na mokry trawnik powoduje, że granulki przyklejają się do źdźbeł co może prowadzić do ich poparzenia i zamierania.

 

Poprawne wykonanie powyższych zabiegów zapewni Twojemu trawnikowi najlepszy start w nowy, nadchodzący sezon

Imię i nazwisko
Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Kliknij i zadzwoń do nas ►  

Czekamy na Twój telefon

 

+ 48 500 200 726

 

kontakt@greensmart.pl

 

33-150 Wola Rzędzińska 519D

NIP: 873-312-84-21,        

REGON: 385602686