W zależności od składu mieszanki oraz terminu wysiewu, trawnik zaczyna kiełkować w okresie 1-4 tygodni.

 

 Pierwsze koszenie wykonuje klient, gdy większość źdźbeł osiąga wysokość 10cm - od tego momentu możemy już cieszyć się piękną i gęstą murawą.

 

 Po wykonaniu usługi klienci otrzymują od nas rozpiskę z instrukcjami w jaki sposób dbać o trawnik, jakie środki stosować, w jakim okresie, jakich ilościach itp...

 

 Warto pamiętać, że dla uzyskania odpowiedniego efektu w kolejnych latach najważniejsza jest powtarzalność zabiegów pielęgnacyjnych - a więc regularne nawożenie, podlewanie i koszenie. Dzięki temu trawnik tworzy silny i rozbudowany system korzeniowy, staje się odporny na choroby grzybowe oraz niekorzystne warunki meteo, będzie także stanowił piękną ozdobę naszego domu przez lata.

 

 Jeśli nie masz czasu na utrzymywanie swojego trawnika, zapoznaj się z naszymi pozostałymi usługami:

 

1. Roboty koszące - Twój trawnik zawsze idealnie skoszony.

2. Automatyczne nawadnianie - ograniczenie zużycia wody do min.

 

– jeśli sypaliśmy piasek oraz dodatki poprawiające strukturę gleby, urządzenie miesza je z gruntem rodzimym,

 

- maszyna przesiewa ziemię, zakopując kamienie, chwasty oraz wszelkie inne zanieczyszczenia na gł. ok 15cm,

 

- zakopane w ten sposób resztki roślinności (chwasty, stara darń) nie odrastają -rozkładają się w glebie zasilając ją w dodatkowe składniki odżywcze.

Na tak przygotowany teren wjeżdżamy glebogryzarką separacyjną;

- walec o nacisku do 750kg dla optymalnego zagęszczenia gruntu, zwłaszcza jeśli wcześniej kopaliśmy pod nawodnienie lub nadsypywaliśmy dodatkowe warstwy ziemi - odpowiednie zagęszczenie gwarantuje, że grunt nie zapadnie się po kilku miesiącach użytkowania trawnika:

Ostatnią czynnością, mającą znaczący wpływ na ostateczny efekt, jest odpowiednie zabezpieczenie ziaren przed przesychaniem. Robimy to poprzez przypruszenie wierzchniej warstwy ziemią kompostową. 

 

- do okrycia ziaren wykorzystujemy materiał, pochodzący z procesu kompostowania biomasy. Produkt ten wyglądem przypomina torf lub wysokiej klasy czarnoziem.

6. Przykrywamy ziarna warstwą nawozu organicznego.

Materiał, którego używamy do okrycia wysiewu posiada PH idealne dla trawnika, ponadto dostarcza kiełkującym ziarnom odpowiednią ilość substancji odżywczych i chroni je przed przesychaniem.

 

Na koniec cały teren zostaje ponownie zwałowany lekkim walcem 30-50kg.

 

Po wykonaniu wszystkich powyższych czynności pozostaje już tylko podlewanie i oczekiwanie na wschody.

 

UWAGA: Po stronie klienta leży dbanie o to, by w fazie kiełkowania, tj przez ok 2-4 tygodni, gleba przez cały czas była wilgotna. Przesuszenie wysiewu może zepsuć efekt i sprawić, że trzeba będzie wykonać pracę od nowa...

 Każdy oczekuje od trawnika czegoś innego -dla jednych ma on spełniać jedynie walory ozdobne (gazonowe mieszanki dekoracyjne) dla innych liczy się odporność na cień, suszę lub niekorzystne warunki. Rodziny z dziećmi chcą trawnika trwałego, o dużych zdolnościach do samo-regeneracji.

5. Dobieramy i wysiewamy odpowiednie nasiona.

4. Przedsiewne wzmacniamy glebę nawozami mineralnymi.

3. Przygotowujemy teren.

2. Sprawdzamy podłoże.

 

Używamy glebogryzarki separacyjnej.

 Jeśli wymagane jest podniesienie terenu, nawozimy ziemię uprawną o odpowiedniej przepuszczalności, strukturze oraz PH optymalnym dla wzrostu trawnika.

 

 Jeśli klient ma możliwość zakupu ziemi we własnym zakresie, pomagamy i podpowiadamy w jaki sposób sprawdzić jej właściwości samodzielnie.

 Dobór odpowiedniej mieszanki jest równie ważny jak przygotowanie gruntu przed wysiewem, dlatego;

 

- Stosujemy najlepszej jakości mieszanki traw gazonowych od firmy Barenbrug - ziarna otoczkowane są specjalną powłoką, dla zwiększonej wytrzymałości w trakcie kiełkowania i wschodu młodych pędów.

 

- przed przystąpieniem do realizacji szczegółowo omawiamy z klientem jakie będzie przeznaczenie trawnika i na podstawie tej informacji dobieramy najlepszy możliwy skład.

 

 Bezpośrednio przed wysiewem wierzchnia warstwa ziemi zostaje przegrabiona, a po wysiewie grunt wałujemy tak by ziarna pozostały na swoim miejscu nawet w trakcie intensywnych opadów deszczu czy na pochyłym terenie.

 Bezpośrednio przed wysiewem zasilamy glebę nawozem wieloskładnikowm (NPK - Polifoska6 lub Yara Milla Complex) oraz stymulantem w postaci nawozu azotowego (Mocznik -Pulrea lub Saletrzak27).

- niwelator listwowy o szer 1,5-2m – dla ostatecznego wyrównania i zniwelowania drobnych nierówności

- kratę niwelacyjną o szerokości 1,5m – do wstępnego wyrównania:

 Trawnik by cieszył oko, musi być założony na idealnie płaskim i równym terenie – w celu osiągnięcia odpowiedniego efektu wykorzystujemy dedykowane maszyny, przystawki i narzędza, m.in:

- W sytuacji gdy mamy do czynienia z glebą zbyt zasadową (za wysokie PH) dodajemy nawóz azotowy z dodatkiem siarki (np. Pulsar), który zmienia odczyn z zasadowego na lekko kwaśny, czyli taki, w którym trawnik rośnie najlepiej.

 Jeśli poziom gruntu jest odpowiedni i nie ma konieczności nadsypywania nowej ziemi, zwykle mamy do czynienia ze starym trawnikiem lub zaniedbanym, zachwaszczonym terenem.

 

 Badamy wtedy glebę, sprawdzając jej PH i przepuszczalność;

 

- w sytuacji gdy ziemia jest gliniasta, ciężka i zbita, nawozimy warstwę ok 3-5cm piasku zmieszanego z wermikompostem lub obornikiem granulowanym.

 

- jeśli mamy do czynienia z gruntem o zbyt niskim PH wtedy stosujemy mączkę bazaltową lub wapienną.

 

- mączkę bazaltową stosujemy również w przypadku gleb zbyt lekkich i przepuszczalnych. Ten naturalnie występujący materiał poza samym wzbogaceniem gleby w substancje niezbędne do prawidłowego wzrostu trawy, posiada również właściwości poprawiające zdolność gruntu do magazynowania wody, dzięki temu zbyt piaszczysty teren wysycha nieco wolniej podczas letnich upałów.

1. Nawozimy ziemię (opcjonalnie)

Zakładanie trawnika z siewu:

ustaw telefon w pionie,

by prawidłowo wyświetlić stronę

 Często na etapie ofertowania klienci pytają w jaki sposób realizujemy nasze usługi.

 

 Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, postanowiliśmy przybliżyć jak przebiega realizacja poszczególnych etapów prac:

Przeczytaj również:

Jak wygląda proces zakładania trawnika 
w ogrodach naszych klientów

22 grudnia 2022
Imię i nazwisko
Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Kliknij i zadzwoń do nas ►  

Czekamy na Twój telefon

 

+ 48 500 200 726

 

kontakt@greensmart.pl

 

33-150 Wola Rzędzińska 519D

NIP: 873-312-84-21,        

REGON: 385602686