ustaw telefon w pionie,

by prawidłowo wyświetlić stronę

Przeczytaj również:

Jak wybrać elektrozawór do instalacji nawadniania

11 stycznia 2021

W poniższym tekście znajdziecie odpowiedzi na następujące pytania:

 

1. jakie wyróżniamy rodzaje elektrozaworów stosowanych w nawadnianiu?

 

2. jakie są różnice pomiędzy najpopularniejszymi modelami dostępnymi na rynku?

 

3. czy warto inwestować w droższe rozwiązania?

 

 Tekst powstał w oparciu o naszą wiedzę, popartą kilkuletnią praktyką i doświadczeniem w branży. Jednocześnie, stawiane tutaj tezy oraz założenia, są naszą indywidualną, subiektywną oceną - jeśli nie zgadzasz się z którymkolwiek ze stwierdzeń, śmiało napisz do nas – jesteśmy otwarci na komentarze, a ew. dodatkowe wnioski wynikające z dyskusji zamieścimy w aktualizacji.

 

1. Zacznijmy od podstaw.

 

Jak zbudowany jest elektrozawór?

 

 Z reguły jest to element zamknięty w obudowie z tworzywa, składający się z korpusu, pokrywy górnej, gumowej membrany oraz sprężyny, a także cewki.

 

 Elektrozawór posiada dwa gwinty przyłączeniowe, w zależności od modelu mogą to być gwinty zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne. Wymiary tych gwintów określane są w skali calowej, zwykle wielkością gwintu przyłączeniowego określa się również wielkość samego zaworu. Do najpopularniejszych wielkości należą elektrozawory 1”, 1,5” oraz 2” przy czym do instalacji nawadniania przydomowych ogrodów, zasilanych wodą miejską prawie zawsze stosuje się elektrozawory 1”

 

Działanie.

 

 Elektrozawór działa na zasadzie elektromagnesu – w momencie podania zasilania na kable wychodzące z cewki, elektromagnes w cewce „podciąga” do góry tłoczek. Zmienia się stosunek ciśnienia przed i za membraną w samym elektrozaworze, w efekcie tego membrana się podnosi, zawór zostaje otwarty i woda swobodnie przepływa. Odwrotna sytuacja ma miejsce w momencie odcięcia zasilania – tłoczek w cewce opada, zamykając by-pass, napierająca woda od strony zasilania dociska membranę i zawór zostaje zamknięty.

 

 Jak widzicie siłą, która de facto otwiera i zamyka zawór jest samo ciśnienie wody, które napiera na membranę dociskając ją mocniej lub słabiej – w zależności od tego czy podajemy napięcie na cewkę czy też zawór znajduje się w stanie beznapięciowym. Taki rodzaj pracy, wykorzystujący do otwarcia lub zamknięcia ciśnienie wody charakteryzuje elektrozawory pośredniego działania. Tego typu zawory są powszechnie i od lat stosowane w instalacjach nawadniania.

 

2. Różnice pomiędzy elektrozaworami oferowanymi na rynku.

 

Aktualnie do najpopularniejszych producentów elektrozaworów zaliczamy modele firmy Hunter i Rainbird a także np. Gardena, Cepex, Bermad czy Rain, dostępne są również takie marki jak Claber, Bradas itp..  

 

Na rynku dostępnych jest wiele typów i rodzajów elektrozaworów do nawadniania i z reguły jest tak, że każdy instalator posiada swoje ulubione rozwiązanie, które montuje u klientów i za które może poręczyć jako bezawaryjne.

 

Ale jak wybrać to właściwe by wyrobić sobie własne zdanie?

 

Odpowiedź jest prosta, choć dla niektórych może być zaskoczeniem – zasadniczo nie ma większego znaczenia który elektrozawór wybierzesz! Jak już wspomnieliśmy, wszystkie zawory korzystają z tego samego systemu otwarcia (membranowe, pośredniego działania) i już sam ten fakt gwarantuje wysoką niezawodność w działaniu i zapewnia długoletnią bezawaryjną pracę. Owszem, można dyskutować nt jakości użytych materiałów, grubości ścianek korpusu, wielkości i jakości cewek, odporności mechanicznej np. na uderzenia – tutaj mogą wystąpić pewne różnice na korzyść jednego lub drugiego producenta, ale ostatecznie, przy założeniu pracy w nominalnych warunkach nie wpływa to znacząco na ich trwałość i niezawodność. W związku z powyższym, którykolwiek elektrozawór wybierzesz, to istnieje duże prawdopodobieństwo, graniczące z pewnością, że Twój wybór uznasz za trafiony i w kolejnych realizacjach będziesz stosował ten sam  model.

 

 Jest jednak kryterium, które warto uwzględnić podczas szukania swojego własnego rozwiązania. Pomimo podobnego poziomu niezawodności elektrozawory różnią się cechami, które mogą zarówno pomóc i usprawnić pracę montażysty jak też wpłynąć negatywnie na proces instalacji systemu. Dla nas najważniejsza jest ergonomia , w związku z tym polecamy np. zawory z gwintami zewnętrznymi (tzw. "męskimi"). Dlaczego? 

 

 Wszystkie kolektory (rozdzielacze na poszczególne sekcje) dostępne na rynku występują z gwintami wewnętrznymi (tzw. "żeńskimi"), co sprawia, że zawór z gwintem zewnętrznym możemy bezpośrednio wkręcić w taki kolektor, w przeciwieństwie do elektrozaworów z gwintem wewnętrznym (żeńskim), do których połączenia trzeba stosować nypel (złączka z gw. zewnętrznymi po obu stronach). Jak wiadomo, takie dodatkowe połączenie należy uszczelnić przewijając taśmą teflonową, a każde kolejne połączenie gwintowane to potencjalny przeciek i niepotrzebne nerwy podczas uruchomienia.

 

 Ponadto, istotnym usprawnieniem z punktu widzenia instalatora jest rozwiązanie stosowane np. w zaworach RAIN np. serii RN155 gdzie zawór wyposażony jest w dodatkową dźwignię do uruchomienia ręcznego podczas montażu, gdy nie mamy jeszcze podpiętego sterownika a chcemy przetestować działanie danej sekcji. Oczywiście, każdy dostępny na rynku elektrozawór można uruchomić ręcznie poprzez przekręcenie cewki, jednak zawsze powoduje to wyciek wody, co za tym idzie błoto i ogólny bałagan na stanowisku pracy. Nie wspominając, że cewka lubi czasem wypaść z gwintu i zanim ponownie uda się ją założyć wszystko wokół stoi w wodzie. Tutaj użycie dźwigni powoduje, że zawór zostaje otwarty a woda, która normalnie wylewa się spod cewki zostaje odprowadzona do układu i leje się tylko ze zraszaczy na uruchomionej sekcji. Usprawnia to pracę, poprawia estetykę działania i naprawdę dla instalatora w trakcie montażu ma spore znaczenie.

 

Czy warto przepłacać?

 

 W przypadku elektrozaworów różnice w cenach nie zawsze odzwierciedlają realne różnice w użytkowaniu, czasem sugerujemy sięgnąć po produkty z niższej półki, które oferują podobną jakość, tę samą żywotność i niezawodność a posiadają ciekawe rozwiązania, które usprawniają pracę instalatorowi.

 

 Kwestią, którą również należy wziąć pod uwagę, jest dostępność części. Może się zdarzyć, że membrana po jakimś czasie pęknie lub odkształci się, cewka może się przepalić itp. warto więc wybrać producenta, którego produkty są na rynku od dłuższego czasu. Dzięki temu mamy pewność, że nawet po kilku latach od montażu nie będziemy mieli problemu ze zdobyciem części zamiennych przy ew. usterce – a miejcie świadomość, że w takiej sytuacji klient w pierwszej kolejności to Was poprosi o pomoc w jej usunięciu i to na Was spadnie ew. problem ze zdobyciem odpowiedniego zamiennika, nawet po upływie okresu gwarancji.

 

 Sugerujemy wystrzegać się produktów z marketu, które należą do najtańszych z dostępnych. O ile nie mamy większych zastrzeżeń co do ich jakości to polityka sklepów wielko-powierzchniowych ma to do siebie, że gdy tabelki w Excelu managera sieci przestają się zgadzać, produkt może praktycznie z dnia na dzień bezpowrotnie zniknąć z oferty i wtedy zaczynają się schody..

 

 Podsumowując, wybór odpowiednich elektrozaworów sugerujemy opierać na cechach, które pozwalają na optymalizację pracy instalatora a niekoniecznie na samej cenie i rozpoznawalności marki. Przed wyborem zróbcie research dostępności części zamiennych i trzymajcie się z dala od rozwiązań marketowych.

 

---

 

 Niniejszym wpisem chcielibyśmy zapoczątkować serię ekspercką, która będzie formą poradnika dla instalatorów - będziemy dzielić się z wami naszą wiedzą i przemyśleniami nt. stosowanych rozwiązań, dostępnych na rynku.

 

Kolejny artykuł już wkrótce. Stay tuned ;-)

Imię i nazwisko
Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Kliknij i zadzwoń do nas ►  

Czekamy na Twój telefon

 

+ 48 500 200 726

 

kontakt@greensmart.pl

 

33-150 Wola Rzędzińska 519D

NIP: 873-312-84-21,        

REGON: 385602686